Asian Games 2018: Indian players will be seen in these games today

Asian Games -2018 will be held in Jakarta,palembang Indonesia . In these games, 11,000 players from 45 countries will participate. Today i.e. the start of various sports competitions will start on Sunday.The 18th edition of the Asian Games in Jakarta, has begun on Saturday. The Asian Games concludes on September
The program of Indian players and teams in various games on the first day of competition in the 18th Asian Games is as follows. (All Indian Time)

Shooting:

Women Trap Competition Qualification: At 7:00 am: Shreyasi Singh, Seema Tomar.

10 meter air rifle mixed team Qualification: 8am at: Apurvi Chandela, Ravi Kumar

Male Trap Contest: 8 pm: Manjeet Singh Sandhu, Lakshmi.

10 meter air pistol mixed team Qualification: 10am at: Manu Bhaker, Abhishek Verma.

10 meter air rifle mixed team final: 12 noon.

10 meter air pistol mixed team final: 3:20 pm

Wrestling:

Men’s freestyle 74 kg: 11:40 am: Sushil Kumar versus Adam Batirov (Bahrain).

Men Freestyle 57 kg: 12:30 pm: Sandeep Tomar v Najarov Rustam (Turkmenistan).

Men Freestyle 65 kg: Afternoon at one: Bajrang Poonia v Khasanov Shirozidin (Uzbekistan).

Male freestyle 86 kg: 2 pm: Pawan Kumar vs. Heng Wuthhe (Cambodia).

Male Freestyle 97 kg: 2:30 pm: Weather Khatri

Swimming: starting at 8 o’clock

Men: 200 meters freestyle: Saurabh Sangvekar

Men: 100m Backstroke: Arvind Money

Men: 200m Butterfly: Sajjan Prakash

Men: 100m Backstroke: Sriharri Natraj

Badminton:

Men’s Team Competition: OnePM: India vs Maldives

Tennis: starting at 9 o’clock

Men’s singles: Prajanesh Guneshwaran and Ramkumar Ramanathan

Women’s Singles: Ankita Raina and Karman Kaur Thandi.

Mixed Doubles: Divij Sharan and Karman Kaur Thandi

Rohan Bopanna and Ankita Raina

Basketball:

Women’s Preliminary Round: 9am in the morning: India versus Chinese Taipei

Hockey:

Women’s pool match: 6:30 pm: India vs Indonesia

Handball:

Women’s Group match: 3 pm India vs. China

Kabaddi:

Women’s Group match: 8am at: India vs. Japan

Men’s Group Match: OnePM: India vs. Bangladesh

Men’s Group match: 6pm: India vs. Sri Lanka

Wushu:

Men’s Changquan Finals: Mayanglambam Suraj Singh at 8.00 in the morning.

Women Taizukan and Taijijian: Limapokam Santombi Chanu

Women’s Sanda 52kg Round (Final 16 Contest): 6:00 pm: Yamnam Santhoi Devi vs Elah Mansouriyan Samiroumi (Iran).

Men’s Sanda Kigra Round (Final 32 Combat): Santosh Kumar vs Lin Thu Rain (Myanmar).

Men’s Sanda 70kg Round (Final 16th Combination): Pradeep Kumar vs Mirjodorkh Khon Khurdadejoda (Tajikistan)

Sailing:

Men’s Single Sculls Heats: At 8:00 am: Dattu Baban Bhokanal.

Men’s Duet Sculls Heats: 7:50 am: Om Prakash and Swarn Singh.

Women’s Doubles Sculls Heats: 9:10 am: Siali Rajendra Shelek and Pooja Sangwan.

Men’s Couple Heat: 8:30 AM: Owned Lion and Gurinder Singh

Female Couple Heat: 8:40 am: Dung Dung Sanjukta and Harpreet Kaur

Men’s Lightweight Four Heats: 10am in the morning: Bhopal Singh, Pranay Ganesh Bachkar, Tejash Shinde, Jagavir Singh.

Septate:

Men’s Rugu Team Early Round: 11 pm: India vs Indonesia.

Combating the initial round of female reggae team: 11 am: India vs. South Korea

Taekwondo: 7:40 a.m.

Women’s team Poomsei (Final 16 counterattack): India vs. Thailand

Volleyball:

Women’s pool match: 2:30 pm: India vs South Korea.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *